مالیات بر ارزش افزوده(VAT)
ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٧  

 

سابقه تاریخی:

مالیات برارزش افزوده برای نخستین بار توسط«فون زیمنس»در سال1951به منظور فائق آمدن بر مسائل مالی کشور آلمان طرح ریزی شد ازسال1954 برزیل،فرانسه،دانمارک وآلمان از جمله کشورهایی بودند که این مالیات را در نظام مالیاتی کشور خود معرفی کردند واکنون در بیش از140کشور جهان این نوع مالیات اجرا می شود.

در ایران با پیشنهاد دپارتمان امور مالی صندوق بین المللی پول در سال1370 اجرای سیستم مالیات بر ارزش افزوده با هدف اصلاح نظام مالیاتی در دستور کار وزارت امور اقتصادی ودارایی قرار گرفت و با تصویب قانون مالیات ارزش افزوده با شماره16273/95 در تاریخ  19/3/1387 اجرای آن از اول مهرماه1387الزامی گردید.

تعریف مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده عبارتست از نوعی مالیات غیرمستقیم برمصرف که بطور غیرانباشته برکلیه مراحل تولید وتوزیع خصوصی کالا وخدمات تعلق می گیرد.


 
تفاوت خمس و زکات با مالیات
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧  

گاهى مى‏گویند: ما که به دولت اسلامى مالیات مى‏دهیم، دیگر خمس و زکات براى چه؟

در پاسخ به این سؤال، به تفاوت‏هایى که میان خمس و زکات با مالیات است اشاره مى‏کنیم:
تفاوت اول
مالیات، هزینه‏اى است که شما مى‏پردازید تا دولت، رفاه شما را بیرون منزل تأمین کند. مثلاً بیرون منزل شما بوستانى احداث کند همان گونه که خود نیز در منزل باغچه احداث مى‏کنید.
هر کسى حیاط منزل خود را موزائیک یا سنگ مى‏کند، به دولت نیز مالیات مى‏دهد تا بیرون منزلش را اسفالت کند.


کلمات کلیدی: حسابداری اسلامی
 
اصل 44 و لزوم نظارت بر اجرا
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧  

منبع : روزنامه ایران

جهش و خیز اقتصادى ایران، با عملیاتى کردن سیاست هاى کلى اصل ،۴۴ سرآغاز فصل نوینى در مناسبات اقتصادى، اجتماعى و سیاسى کلان جامعه است، با روندى که در صورت تعامل مطلوب و سیستمى با حوزه هاى قضایى و شبه قضایى مى تواند کارآمدى و اثرگذارى خود را بر روند پیشرفت جامعه فزونى بخشد.

اصل ۴۴ قانون اساسى، به عنوان یکى از اصول مترقى آن، نحوه سازو کار و مناسبت هاى اقتصادى جامعه را در قالب سه رویکرد دولتى، خصوصى و تعاونى مطرح مى کند. سیاست هاى کلى اصل ۴۴ که از آن به عنوان یک انقلاب اقتصادى در راستاى حرکت از یک اقتصاد دولتى به سوى اقتصاد متکى بر نظام بازار یاد مى شود، همواره مورد توجه اصحاب اندیشه، سیاست و اجرا در حوزه هاى مختلف بوده است و در راستاى واگذارى شرکت هاى دولتى به بخش خصوصى در دو سال گذشته اقدامات شایان توجهى انجام شده هرچند که این حرکت کند و نامنظم بوده است.


کلمات کلیدی: حسابرسی دولتی
 
مفهوم پاسخگویی عمومی
ساعت ٧:۳۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧  

اگر چه مفهوم مسئولیت پاسخگویی در کشورهای با نظام سیاسی مردم سالار از دیر باز جایگاه ویژه ای داشته است، اما توجه و تأکید بر آن به عنوان مفهومی بنیادین در تدوین چارچوب مفهومی حسابداری، مرهون کاری نظری است که پرفسور یوجی ایجیری در مقاله ای با عنوان «در باب چارچوب مفهومی حسابداری مبتنی بر مسئولیت پاسخگویی» در «همایش چارچوب مفهومی که در 1982 در دانشگاه هاروارد برگزار شد، ارائه نمود. از نیمه دوم قرن بیستم تا قبل از 1982 کوشش های زیادی در اندیشمندان حسابداری مانند ترمانتون جهت طرح مفهوم مسئولیت پاسخگویی به عمل آوردند. برخی صاحبنظران هم چون لارنس و مک کینی اعتقاد داشتند که استفاده از چارچوب مفهومی مبتنی بر مسئولیت پاسخگویی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا قدرت صرفاً به اعتبار مسئولیت پاسخگویی بیشتر به تعامل خواهد رسید.


کلمات کلیدی: حسابداری دولتی
 
حسابرسی چیست؟
ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧  

تعریف و هدف حسابرسی

حسابرسی یعنی بازرسی جستجو گرانه مدارک حسابداری و سایر شواهد زیر بنای صورتهای مالی .حسابرسان از راه کسب آگاهی از سیستم کنترل  داخلی و بازرسی مدارک،مشاهده داراییها،پرسش از منابع داخل و خارج شرکت و اجرای سایر روشهای رسیدگی ،شواهد لازم را برای تعیین این که صورتهای مالی، تصویری مطلوب و به نسبت کامل از وضعیت مالی شرکت و فعالیتهای آن در طول دوره مورد رسیدگی ارائه می کند یا خیر،گردآوری می کنند.

یااینکه حسابرسی فرایندی است منظم و با قاعده جهت جمع آوری و ارزیابی بیطرفانه شواهد درباره ادعاهای مربوط به فعالیتها و وقایع اقتصادی،به منظور تعیین درجه انطباق این ادعاها با معیارهای از پیش تعیین شده و گزارش به افراد ذینفع.


کلمات کلیدی: حسابرسی
 
حسابرسی در حکومت علوی
ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧  

یکی از اصحاب امیر المؤمنین علیه السلام در بصره به امام گزارش نوشت که ابن عباس در اموال بیت المال حیف و میل شخصی روا می دارد و سنت اسلامی را رعایت نمی کند:

« ... کار گزار و پسر عمویت بدون آگاهی تو، آنچه را زیر دست دارد می‌خورد و مرا نرسد که این راز از تو پوشیده دارم ...»

 امام با خواندن نامه ابوالاسود بدون درنگ و مماشات ضمن تحسین وی از ارسال گزارش به پسر عمش ابن عباس نوشت :

 

« اما بعد، من چیزی از تو شنیده‌ام که اگر چنان باشد پروردگارت را خشم آلوده، امانت خود را بر باد داده، از امامت نافرمانی کرده و بر مسلمانان خیانتت ورزیده‌ای .... حساب خود را برای من بفرست و بدان که حسابخواهی خداوند سخت تراز حسابخواهی مردم است.»

 


کلمات کلیدی: حسابرسی
 
سیستم بودجه بندی بر مبنای عملکرد و تاثیر آن بر عملکرد و مسئولیت پاسخگویی دولت
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧  

نویسنده : احمد خدامی پور-مهدی زینالی   

 منبع : نشریه حسابرس

بودجه­بندی بر مبنای عملکرد از سال 1970 در دولتهای ایالتی امریکا به عنوان یک نوآوری و ابداع  و به منظور تحول در نظام بودجه­بندی آغاز شد. کشورهای دیگری نیز این  نظام  بودجه­بندی را برگزیده­اند. الگوهای مورد استفاده میان کشورهای جهان در این زمینه یکسان نیست. هدف از پیاده­سازی این نظام چیست؟ موفقیت و نارساییهای آن چیست؟ هدف اصلی این نوشتار بررسی این موضوع است که از میان هدفهای مورد نظر برای پیاده­سازی نظام بودجه­بندی برمبنای عملکرد، کدامیک دستیافتنی است و کدامیک در اولویت قرار دارد. بررسیها نشان می­دهد که هدف پاسخگویی، مبنا و پایه قویتری برای تعیین موفقیت بودجه­بندی بر مبنای عملکرد، نسبت به تخصیص بودجه، ایجاد می­کند. همچنین اثر اجرای این سیستم بر عملکرد دولتها هم  بررسی شده است. روشن شدن این موضوع می­تواند تاثیر عمیقی بر جهتگیری، نحوه پیاده­سازی، و انتظارات از نظام بودجه­بندی بر مبنای عملکرد در ایران، که در آغاز فرایند پیاده­سازی آن هستیم، داشته باشد.


 
جایگاه زکات در حسابداری اسلامی
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۸٧  

زکات مخصوص اسلام نیست بلکه در ادیان پیشین نیز بوده است.
زکات و نماز از مشترکات همه ادیان آسمانى است.
حضرت عیسى علیه السلام در گهواره به سخن آمد و گفت: «اَوصانى بالصّلوة و الزّکاة»  خداوند مرا به نماز و زکات سفارش نموده است.
حضرت موسى علیه السلام خطاب به بنى‏اسرائیل فرمود: «اقیموا الصّلوة و آتوا الزّکاة» نماز به پا دارید و زکات دهید.
قرآن درباره حضرت اسماعیل علیه السلام مى‏فرماید: «کان یأمر أهله بالصّلوة و الزّکاة»  او خانواده‏اش را به نماز و زکات فرمان مى‏داد.


کلمات کلیدی: حسابداری اسلامی
 
جایگاه خمس درحسابداری اسلامی
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۸٧  

دورنمائى از فلسفه خمس و زکات
گرچه اسلام درآمدهایى را که از طرق نامشروع، همچون اختلاس، احتکار، کم‏فروشى، ربا، سرقت، رشوه و امثال آن بدست مى‏آید، به شدّت حرام کرده و حکومت اسلامى را مسئول بازگشت این اموال به صاحبان اصلى آنها دانسته است، چنانکه امیرالمؤمنین على‏علیه السلام فرمود: تمام اموالى را که در زمان خلیفه سوّم میان نورچشمى‏ها به ناحق تقسیم شده است، برخواهم گرداند، گرچه آن اموال در مهر زنان هزینه شده باشد.  امّا با این حال به دلایل تفاوت‏هاى حکیمانه‏اى که خداوند میان انسان‏ها قرار داده است و به خاطر تلاش و تخصّص و ابتکار، برخى افراد درآمد بیشترى دارند که از طریق مشروع نیز کسب کرده‏اند، و برخى افراد با درآمد کم، توانِ اداره زندگى خود را ندارند.


کلمات کلیدی: حسابداری اسلامی
 
گزارش تفریغ بودجه چیست؟
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٧  
تعاریف تفریغ بودجه:
 
از تفریغ بودجه تعریف قانونی نشده است ولی با توجه به آن چه در قوانین و مقررات و فرهنگ لغات آمده است می توان تعاریف زیر را در مورد تفریغ بودجه عنوان نمود:
1- در فرهنگهای فارسی عمید و معین تفریغ به معنای فارغ ساختن ، پرداخته کردن ، آماده کردن و خالی کردن ظرف آمده و در لغت نامۀ دهخدا تفریغ حساب واریز کردن حساب و فارغ شدن از آن معنی شده است که در عمل نیز تفریغ بودجه چنین کاربردی دارد.
 2) تفریغ بودجه نتیجۀ نهایی نظارت بعد از خرج است.
 3) تفریغ بودجه یک نوع حسابرسی کلی عملیات مالی دولت است.
 4) تفریغ بودجه نشانگر درجۀ تطبیق یا عدم تطابق عملیات انجام شده توسط دولت بر مبنای محاسبات پیش بینی شده است.
 5) تفریغ بودجه نظارت قوۀ مقننه نسبت به دخل و خرج کشور است.
 6) تفریغ بودجه بررسی سرنوشت هر ریال در آمد کشور در مجرایی که برای خرج آن پیش بینی شده می باشد.
 7) مجلس شواری اسلامی برای تأمین نیازهای مردم به عنوان وکیل آنها به دولت مأموریت می دهد قانون بودجۀ کل کشور را مطابق با مقررات مربوط اجراء کند مأمور باید گزارش کارخود را تحت عنوان صورت حساب عملکرد بودجۀ سالانۀ کشور که همان عملکرد مالی دولت است به دیوان محاسبات کشور و هیات وزیران ارسال و دیوان محاسبات نیز به عنوان عامل کنترل کننده مجلس شورای اسلامی گزارش تفریغ بودجه را به مجلس تقدیم کند.
 8) تفریغ بودجه آئینۀ تمام نمای تحقق بودجه است.
9)در نهایت می­توان تفریغ بودجه را به صورت " عملیاتی " اینگونه تعریف کرد :
تفریغ بودجه به فرآیند تسویه بودجه از طریق تطبیق اطلاعات صورتحساب عملکرد تهیه شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی با اطلاعات تهیه شده توسط دیوان محاسبات کشور و تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از آن اطلاق می­گردد .
بنابراین تعریف ، گزارش تفریغ بودجه به صورت عملیاتی عبارت است از:
گزارش یافته­های ناشی از فرآیند تسویه بودجه و نظرات دیوان محاسبات کشور در خصوص اجرای بودجه .
 

کلمات کلیدی: حسابرسی دولتی
 
 
 
 
pcjava