مقاله لاتین-حسابرسی
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧  

                                       Reducing the Expectation Gap
                                                                                              

                                                                                                                           By Paul E. Zikmund

 کاهش فاصله انتظاراتی درحسابرسی

JUNE 2008


کلمات کلیدی: مقاله لاتین
 
مقاله لاتین-حسابداری دولتی
ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧  

 

GASB Statements 34 and 41

By Randy Kinnersley and Terry Patton

بیانیه های٣۴و۴١هیات استانداردهای حسابداری دولتیGASB                 

MARCH 2005


کلمات کلیدی: مقاله لاتین
 
مقاله لاتین-سیستمهای اطلاعات حسابداری(AIS)
ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧  

Reducing the Threat Levels for Accounting Information Systems

By Deborah Beard and H. Joseph Wen

کاهش سطوح تهدیدات(مخاطرات)سیستمهای اطلاعات حسابداری     

                                   MAY 2007


کلمات کلیدی: مقاله لاتین
 
متن اولیه پیش نویس اصول حاکمیت شرکتی
ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧  

فصل اول (تعاریف)

 ماده (1) : تعاریف اصطلاحات به کار رفته در این اصول حاکمیت شرکتی به شرح زیر است:

 1/1: مدیر مستقل: به مدیری گفته می‌شود که

 الف) منصوب سهامدار عمده در مجمع یا نماینده او نباشد.ب) منصوب گروهی از سهامداران که در مجمع اتحاد بیش از 50 درصد از حاضران را تشکیل می‌دهند یا نماینده او نباشد.ج) ارتباط تجاری مستقیم یا غیرمستقیم با شرکت اصلی و شرکت تابعه نداشته باشد.د) بیش از سه دوره عضویت هیات مدیره شرکت نبوده باشد.ه) هیچ گونه مسوولیت اجرایی در شرکت نداشته باشد.


کلمات کلیدی: حسابرسی
 
حاکمیت شرکتی چیست ؟
ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧  

حاکمیت شرکتی چیست؟(Corporate Governance) 

 دکتر غلامحسین دوانی

حاکمیت شرکتی یک مجموعه روابطی است بین سهامداران، مدیران و حسابرسان شرکت که متضمن برقراری نظام کنترلی بمنظور رعایت حقوق سهامداران جزء و اجرای درست مصوبات مجمع و جلوگیری از سوءاستفاده­های احتمالی می­باشد. این قانون که مبتنی بر نظام پاسخگوئی و مسئولیت اجتماعی استوارست مجموعه­ای از وظایف و مسئولیتهایی است که باید توسط ارکان شرکت صورت گیرد تا موجب پاسخگوئی و شفافیت گردد.


کلمات کلیدی: حسابرسی
 
نمونه سوالات سیستم های اطلاعاتی حسابداری - (AIS)
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧  

 

 

من نمونه سوالات تشریحی ترمهای قبل را روی وبلاگم می گذارم امیدوارم مفید واقع گردد:

1-سیستم را تعریف کرده وانواع آن را نام ببرید و بیان کنید در محیط پیرامون ما کدام یافت می شود.

2-تفاوت بین یک سیستم دستی ،سیستم کامپیوتری و سیستم بر پایه کامپیوتر چیست.

3-اثر ردپای حسابرسی چیست و چرا رسمیت دارد.

4-در چرخه حیات یک سیستم نقش حسابرس در مرحله پیاده سازی چیست.

5-چرا یک سیستم عامل برای یک سیستم کامپیوتری مهم است.وظایف آن چیست.

چیست. object program،source program6-تفاوت بین برنامه

7-مراحل رویکرد سیستمی برای حل مسئله را بطور مختصر توضیح دهید.

8-دلایلی را که کارکنان یک سازمان ممکن است در قبول سیستم جدید امتناع کنند را بیان کنید.

9-مراحل آماده سازی یک سیستم را بیان کنید وبه طور مختصر توضیح دهید.

وPERTچیست.CPM10-تفاوت بین نمودار


کلمات کلیدی:
 
تجارت الکترونیک
ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٧  

تعریف عام تجارت : هر نوع ارائه کالا یا خدمات ، که معمولاً ( نه همیشه ) بخاطر پول انجام می پذیرد .
از تجارت الکترونیک ، تعاریف متعددی ارائه شده است . در حقیقت مجموعه متنوع وسیعی از تعاریف و مفاهیم برای تجارت الکترونیک وجود دارد که موضوعات ، کاربردها ، و مدلهای گوناگونی را در بر می‏گیرد‏‏. درگونه‏ای از این موارد ، کوشیده شده است که تعاریف عامی ارائه شود و در گونه‏های دیگر در تعاریف به نوع فعالیت ، امکانات ارتباطی و تجهیزات مورد استفاده ، محدوده سازمانی فعالیتها و زیر ساختارها توجه شده است .


کلمات کلیدی:
 
اصول اساسی سیستم تجارت در WTO
ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٧  

موافقت نامه های WTO قوانینی هستند که بسیاری از اعمال و فعالیتها را پوشش می دهند و به همین علت طولانی و پیچیده هستند. این قوانین در ارتباط با کشاورزی، منسوحات، بانکداری، ارتباطات، خریدهای دولتی، استانداردهای صنعت و ایمنی محصولات،بهداشت مواد غذایی،محصولات فکری و .... می باشند. با این حال اصول اساسی سیستم تجارت در تمام موارد فوق یکسان است. این اصول شالوده و پایه سیستم تجارت چند جانبه می باشند.


کلمات کلیدی: سازمان تجارت جهانی
 
اعتبار اسنادی یا Letter of Credit چیست؟
ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٧  

اعتبار اسنادی تعهدی از بانک است که  به خریدار و فروشنده داده می شود. تعهد می شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده بموقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده خواهد رسید.هرگاه که خریدار قادر به پرداخت مبلغ خرید نباشد، بانک موظف است باقیمانده یا تمام مبلغ خرید را بپردازد.اعتبارات اسنادی اغلب در معاملات بین المللی به منظور اطمینان از دریافت مبالغ پرداختی مورد استفاده قرار می گیرد

بدلیل ماهیت معاملات بین المللی که شامل عواملی همچون مسافت و تفاوت قوانین کشورهاو ...، اعتبارات اسنادی یک جنبه بسیار مهم در تجارت بین المللی شده است. بانک همچنین به نیابت از خریدار که نگهدارنده اعتبارات اسنادی است تا زمان در یافت تائیدیه که کالاهای خریداری شده حمل شده اند وجه را پرداخت نخواهد کرد.


کلمات کلیدی:
 
تاریخچه بورس اوراق بهادار تهران و سیر تحولات آن
ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٧  

ایده اولیه ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران به سال 1315 باز می‌گردد که به درخواست دولت ایران، شخصی بلژیکی به نام "وان‌لوترفلد" درباره تشکیل بورس اوراق بهادار در ایران بررسی‌هایی انجام داد و طرح قانونی تأسیس و اساسنامه آن را نیز تهیه نمود. هر چند که در همان زمان بانک ملی ایران نیز به عنوان سازمان متولی امور پولی کشور، مطالعاتی در این باره انجام داد، اما به علت نامساعد بودن شرایط برای ایجاد بورس اوراق بهادار و وقوع جنگ جهانی دوم تمام کارهای انجام شده متوقف شد.


کلمات کلیدی:
 
حسابرسی عملکرد و عملیاتی
ساعت ٥:٥٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٧  

نوشته:افشین نخبه فلاح

سیستم اقتصادی یک کشور به میزان قابل توجهی به تصمیم گیریهای مدیریت در واحدهای اقتصادی بستگی دارد. بدیهی است این تصمیم گیریها نقش تعیین کننده ای در میزان درآمد های اقتصادی و ثمر بخش بودن فعالیتهای تعیین شده و استفاده بهینه از امکانات تولیدی و خدماتی مؤسسات انتفاعی و غیرانتفاعی کشور دارند. لذا اصولاً صاحبان سهام و یا نمایندگان آنها همواره می خواهند بدانند که آیا مدیران اجرایی در تصمیم گیریهای خود صحیح عمل کرده اند یا خیر؟ و آیا توانسته اند از امکانات موجود حداکثر استفاده را کنند یا خیر؟ آیا در موسسات افزایش کارایی و رعایت صرفه اقتصادی انجام شده است؟


 
حسابداری منابع انسانی
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٧  

درباره مفاهیم مدیریت و وظایف مدیران،در ادبیات مدیریت بسیار بحث شده است. در سالهای اخیر تحولا‌ت بسیاری در فنون مدیریت رخ داده و رویکردهایی نوین در مدیریت سازمانها مطرح شده و نقش مدیر از نقشهای فرماندهی و کنترل به نقش مربیگری تغییر یافته و دو مقوله کارایی و اثربخشی محور توجه مدیران قرار گرفته است. روند تحولا‌ت در اقتصاد دانش‌محور موجب رشد فزاینده پدیده‌های جهانی شدن و جامعه اطلا‌عاتی شده است و در راستای این تحولا‌ت، الگوی مدیریت تغییر یافته و توجه به رویکرد مشتری‌مداری، توان‌ا‌فزایی کارکنان و تغییر در سبکهای رهبری، الزام‌آور شده است.


 
مصاحبه: ابزار مهمی برای گرداوری اطلاعات در حسابرسی عملیاتی
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٧  
معصومه یوسف نژاد شمالی

 

مقدمه‌
فرایند کلی انجام حسابرسی عملیاتی شامل برنامه‌ریزی، تدوین برنامه حسابرسی، اجرای عملیات، ارزیابی نتایج و تدوین پیشنهادها، گزارشگری و پیگیری است. اولین مرحله از فرایند حسابرسی عملیاتی، برنامه‌ریزی است. هدف این مرحله کسب اطلاعات کلی درباره واحد مورد بررسی به‌منظور تصمیمگیری در مورد پذیرش کار و انجام برنامه‌ریزی به‌منظور دستیابی به‌هدفهای حسابرسی عملیاتی است (کمیته حسابرسی عملیاتی، 1380). برای گرداوری اطلاعات و شواهد در حسابرسی عملیاتی، روشهایی مانند مصاحبه، پرسشنامه، بررسی اسناد، تجزیه و تحلیل، اجرای مجدد و مشاهده عینی وجود دارد (دیوان محاسبات پاکستان، 1993). نظر به اهمیت مصاحبه به‌عنوان یکی از روشهای گرداوری اطلاعات، در این مقاله تلاش
شده است پس از ارائه تعریف، فواید، محدودیتها، روشهای انجام و ویژگیهای محیطی مصاحبه، موضوعاتی مورد بحث قرار گیرد که در ارتقای کیفی مصاحبه‌های حسابرسان عملیاتی و سایر مصاحبه‌کنندگان مفید و موثر باشد.


کلمات کلیدی: حسابرسی عملیاتی
 
آشنایی با مفاهیم اساسی حسابرسی عملیاتی (معیار)
ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٧  

نویسنده:سید محمد رضا بنی فاطمی کاشی

 

در حسابرسی مالی، حسابرسان بیشتر، از استانداردها و اصول پذیرفته شده حسابداری به‌عنوان معیار استفاده می‌کنند. معیارها در حسابرسی عملیاتی، شرایط متفاوتی با حسابرسی مالی دارند، زیرا اولا‌ً این نوع حسابرسی نظامی نوظهور است و دیدگاهها و اسلوب‌شناسی آن در هر کشور متفاوت است. ثانیاً از پشتوانه دوره‌ای طولا‌نی در کارهای دانشگاهی و حرفه‌ای برخوردار نیست. ثالثاً، حسابرسی عملیاتی در شرایط حاضر سعی در ارزیابی عملکرد واحدهای اقتصادی دارد. معیارها معمولا‌ً درون‌سازمانی هستند و یا به وسیله حسابرس عملیاتی و با هماهنگی مدیریت تدوین می‌شوند. یک معیار حداقل در دو شکل عام و خاص قابل ارائه است. معیارهای عام از اصول عقلا‌یی یا تفکر منطقی استنتاج می‌شود. معیارهای خاص از روشهای دستیابی به هدفهای یک پروژه یا برنامه خاص منتج می‌شود. ویژگیهای کلیدی معیارها شامل قابل فهم بودن، مربوط بودن، قابل اتکا بودن و مقایسه‌پذیر بودن است.


کلمات کلیدی: حسابرسی عملیاتی
 
حضور مجدد مدیران دولتی در شرکت های سهام عدالتی، خصوصی سازی نیست
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ خرداد ۱۳۸٧  

ارزیابی سهام شرکت‌های دولتی در اجرای اصل 44 قانون اساسی توسط حسابداران رسمی همراه با قواعد گزارشگری از قیمت‌گذاری بالای یک سهام جلوگیری می‌کند.
منصور شمس احمدی، حسابدار رسمی و مستقل با بیان این مطلب در خصوص ارزیابی سهام شرکت‌های دولتی در راستای واگذاری‌های اصل 44 قانون اساسی افزود: ارزیابی سهام شرکت‌های دولتی در اجرای اصل 44 قانون اساسی از لحاظ حسابرسی موضوع پیچیده ای است که به حتم باید توسط حسابداران رسمی همراه با قواعد و گزارشگری صورت گیرد تا از قیمت‌گذاری بالای یک سهام جلوگیری شود.


کلمات کلیدی:
 
حسابداری اسلامی
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧  

سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی مباشرت را به عنوان یکی از اهداف ارائه اطلاعات پذیرفته است این سازمان تصریح کرده است که یکی از اهداف حسابداری مالی کمک به محافظت داراییها و بهبود تواناییهای مدیریتی بانکهای اسلامی است وظیفه مباشرت باید کانون توجه حسابداران موسسات مالی اسلامی برای گزارشگری به اشخاص برون سازمان باشد .


کلمات کلیدی: حسابداری اسلامی
 
کیمیای محبت
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧  

عبد صالح خدا « رجبعلی نکوگویان » مشهور به « جناب شیخ » و « شیخ رجبعلی خیاط » در سال 1262 هجری شمسی، در شهر تهران دیده به جهان گشود. پدرش « مشهدی باقر » یک کارگر ساده بود. هنگامی که رجبعلی دوازده ساله شد پدرش از دنیا رفت و رجبعلی را که از خواهر و برادر تنی بی بهره بود، تنها گذاشت.


کلمات کلیدی:
 
ظرفیتهای کارشناسی ارشد حسابداری سال 87
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧  

 

ظرفیت های پذیرش کارشناسی ارشد حسابداری برای سال ۱۳۸۷ :

نام دانشگاه    

روزانه

شبانه

توضیحات

اصفهان

15

4

 

الزهرا س

10

10

 

بین المللی امام خمینی ره - قزوین

6

4

 

تربیت مدرس تهران

6

-

 

تهران

10

12

پذیرش شبانه نیمسال دوم

سیستان و بلوچستان

5

5

 

شهید باهنر کرمان

5

6

 

شهید بهشتی تهران

10

7

 

شهید چمران اهواز

5

5

 

شیراز

5

2

 

علامه طباطبائی

6

7

 

فردوسی مشهد

9

6

 

قم

3

5

 

مازندران

3

3

 

ولی عصر عج - رفسنجان

4

-

 

دانشکده علوم اقتصادی

20

-

 

جمع

122

76

 

 

دانشگاههای پیام نور

پیام نور بهشهر

20

 

 

 

دانشگاههای غیر انتفاعی

موسسه غیر انتفاعی رجا – قزوین

15

 

 

جمع کل

 

233

 


 
دکتر علی شریعتی به قلم شهید چمران
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٧  

ای علی! همیشه فکر می‌کردم که تو بر مرگ من مرثیه خواهی گفت و چقدر متأثرم که اکنون من   بر تو مرثیه میخوانم ! ای علی! من آمده‌ام که بر حال زار خود گریه کنم، زیرا تو بزرگتر از آنی که به گریه و لابه ما احتیاج داشته باشی!...خوش داشتم که وجود غم‌آلود خود را به سرپنجه هنرمند تو بسپارم، و تو نیِ وجودم را با هنرمندی خود بنوازی و از لابلای زیر و بم تار و پود وجودم، سرود عشق و آوای تنهایی و آواز بیابان و موسیقی آسمان بشنوی.می‌خواستم که غم‌های دلم را بر تو بگشایم و تو «اکسیر صفت» غم‌های کثیفم را به زیبایی مبدّل کنی و سوزوگداز دلم را تسکین بخشی.

می‌خواستم که پرده‌های جدیدی از ظلم وستم را که بر شیعیان علی(ع) و حسین(ع) می‌گذرد، بر تو نشان دهم و کینه‌ها و حقه‌ها و تهمت‌ها و دسیسه‌بازی‌های کثیفی را که از زمان ابوسفیان تا به امروز بر همه جا ظلمت افکنده است بنمایانم.


کلمات کلیدی:
 
 
 
 
pcjava